Oświadczenie Samorządu Uczniowskiego II LO w Koninie
29.10.2019
OŚWIADCZENIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO W KONINIE
 
W imieniu wszystkich uczennic i  uczniów naszej szkoły pragniemy zająć stanowisko w sprawie spotkania pt: „ Profilaktyka uzależnień”, które odbyło się w piątek, 25 października 2019 roku. Zostało ono  przeprowadzone przez Stowarzyszenie Profilaktyki Społecznej „ETAP” w Koninie.
            My - uczennice i uczniowie -  zdajemy sobie sprawę z tego, że treści, które padły z ust prelegentów na piątkowych spotkaniu, nie powinny się pojawić. Jednakże ważnym podkreślenia jest fakt, iż dyrekcja i pedagog szkolny  ustalili dokładnie tematykę piątkowej prelekcji. Prowadzący mieli skupić się na   profilaktyce uzależnień wśród młodzieży. To miała być jedyna  poruszana problematyka podczas tego  spotkania – niestety, stało się inaczej.
            Za przeprowadzenie prelekcji wśród konińskich szkół średnich odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Profilaktyki Społecznej  ”ETAP, które działa w Koninie. Byliśmy przekonani, że owa organizacja zagwarantuje nam dostęp do rzeczowej i popartej faktami wiedzy,  dotyczącej profilaktyki uzależnień. Jest nam przykro, że oprócz tego, jeden z prowadzących, wplótł w swoje wystąpienie treści świadczące o szeroko pojętej nietolerancji.
        Jako uczennice i uczniowie tworzymy zgraną i otwartą społeczność, w której staramy się, by każdy czuł  się dobrze i bezpiecznie. Nikt nie jest w naszej szkole dyskryminowany, bez względu na wyznawaną wiarę, podglądy polityczne, religijne,  rasę, płeć, itd. Potrafimy ze sobą rozmawiać i prowadzić merytoryczne dyskusje. Traktujemy siebie z szacunkiem, a nasi nauczyciele zawsze udzielają nam wsparcia. Czujemy, że i my mamy wpływ na to, jak wygląda nasza szkolna codzienność. Jesteśmy współtwórcami szkolnej atmosfery. Nic, a tym bardziej żadne kontrowersyjne wystąpienie,  tego nie zmieni. Pragniemy przypomnieć, iż nasza szkoła zajęła I miejsce w rankingu najbardziej tolerancyjnych i wolnych od mowy nienawiści szkół w Koninie
w  2018 roku.
        Dyrekcja i nauczyciele wyjaśnili nam zaistniałą sytuację. Jesteśmy świadomi tego, co się stało i dlaczego – umiemy wspólnie rozwiązywać nasze problemy. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o serdeczne i ludzkie podejście do piątkowej sytuacji. Dla nas jest ona już  zakończona. Chcemy w spokoju skupić się na dalszej nauce i rozwijaniu naszych pasji. Pozwólcie nam na to…
NASZE KANAŁY