GRH w walkach o Łowicz
14.09.2021
GRH w walkach o Łowicz
11 września 2021 działon szkolny 7 Dywizjonu Artylerii Konnej wziął udział w rekonstrukcji walk o Łowicz jakie stoczyły oddziały Armii Poznań we wrześniu 1939. Polacy walczyli o miasto dwukrotnie aby ostatecznie je opuścić i odejść na Warszawę. Nasza GRH wystawiła 2 armaty i 8 artylerzystów konnych, w tym 2 absolwentów i 2 debiutantów. Wyjątkowość tego wydarzenia polegała na tym, że walczyliśmy po zmroku i w środku miasta - na rynku miejskim - obserwowani przez tysiące widzów. Huk wystrzałów  naszych armat, palba karabinowa, chrzęst gąsienic czołgowych, głos komend polskich i niemieckich  stworzyły stworzyły niesamowite widowisko o dużej skali realizmu. Niestety, miasta nie obroniliśmy, ale przypomnieliśmy dzielnych obrońców miasta i ich poświęcenie, zwłaszcza, że w Łowiczu walczyły pułki wielkopolskie przyporządkowane Armii Poznań. Dlatego też, w drodze do Łowicza odwiedziliśmy jeden z cmentarzy wojennych gdzie spoczywają artylerzyści 7 Dywizjonu Artylerii Konnej poległych w bitwie nad Bzurą.
NASZE KANAŁY